15 MIESIĘCY ZAJĘĆ HORTITERAPII
Z końcem marca, zakończyliśmy trwający rok i 3 miesiące program „Szansa na powrót – interdyscyplinarna terapia pacjentów z dysfunkcjami mózgu o różnej etiologii”. 
W tym czasie miałem przyjemność prowadzić zajęcia hortiterapii dla dwunastu pacjentów w różnej kondycji. Więcej o zajęciach pisałem tutaj.
Jako że uczestnicy programu, oprócz moich zajęć, korzystali z wielu rodzajów terapii tj. fizjoterapia, terapia zaburzeń komunikacji, terapia zajęciowa, biofeedback, refleksoterapia, kinesiology taping, muzykoterapia czy kynoterapia, nie mam możliwości oceny wpływu terapii ogrodowej na poprawę ich zdrowia.
Z moich obserwacji i przeprowadzonych raz w miesiącu ankiet wynika, że zdecydowana większość pacjentów dobrze czuje się w ogrodzie, lubi tam spędzać czas i uczestniczyć w zajęciach hortiterapii.
Nie było osoby, która czułaby się źle w swojej grupie, pomimo tego, że ich skład ulegał zmianie.
hortiterapia w zpo toruń
Pozytywnie zaskoczyła mnie bardzo duża aktywność, we wszystkich proponowanych przeze mnie zadaniach i rzadko zdarzało się, że któryś z chorych nie chciał pracować. Najczęściej wynikało to ze złego samopoczucia fizycznego lub psychicznego w danym momencie.
 zajęcia dla seniorów w zpo
 
CEL ZAJĘĆ I KORZYŚCI Z TERAPII OGRODOWEJ
Moim zdaniem najważniejszym celem hortiterapii w tym programie było umożliwienie chorym regularnego spotykania się i pracy w grupie, w bardzo przyjaznym człowiekowi otoczeniu, jakim jest ogród. Spotkania grupowe są okazją do oceny swojego stanu zdrowia i postępów w terapii na tle innych uczestników, ale też dają możliwość wzajemnego poznania się, ciekawych rozmów, zrobienia wspólnie czegoś pożytecznego, ale co najważniejsze dawania i korzystania ze wsparcia, czego nieraz byłem świadkiem.
ogrodoterapia
terapia ogrodami
pacjenci podczas zajęć hortiterapii w zpo
Dodatkową korzyścią naszych zajęć jest to, że pomimo iż, cały program odbywał się w publicznej placówce służby zdrowia, a większość pacjentów nie była chodząca, to udało się umożliwić im zorganizowanie czasu w dosyć nietypowy jak na takie okoliczności sposób.
Dzięki temu część uczestników mogło robić rzeczy, które wcześniej robili w swoich domach, a inni nauczyć się czegoś nowego i być może kontynuować to.
zajęcia hortiterapii z dynią

SPECJALIŚCI I TERAPEUCI UZNAJĄ OGRODOTERAPIĘ
Bardzo cieszy mnie fakt, uznania hortiterapii przez innych specjalistów i terapeutów, uczestniczących w programie i wspólna konkluzja na koniec, że w terapii pacjentów, potrzebne jest łączenie różnorodnych form terapii, tych powszechnie stosowanych z obecnie rozwijającymi się jak np. hortiterapia czy kynoterapia.
dyplom zajęcia hortiterapii
Dziękuję Pani koordynator za zaproszenie do projektu, kolegom i koleżankom terapeutom za współpracę oraz pacjentom, za chętne uczestniczenie w zajęciach hortiterapii, intensywną pracę i sympatyczną atmosferę.

One thought on “12 pacjentów, 15 miesięcy, 1 hortiterapeuta.”

  1. ,,
    Bardzo cieszy mnie fakt, uznania hortiterapii przez innych specjalistów i terapeutów, uczestniczących w programie i wspólna konkluzja na koniec, że w terapii pacjentów, potrzebne jest łączenie różnorodnych form terapii, tych powszechnie stosowanych z obecnie rozwijającymi się jak np. hortiterapia czy kynoterapia.
    Popieram!!!!Gabriela Harvey HTR (registered horticultural therapist) Byla Prezydent American Horticultural Therapy Associstion AHTA.org

Comments are closed.