Już za nami!IMG_2020

W sierpniu, w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne”. Organizatorem spotkania byli pracownicy Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego  w Poznaniu z Panią Dr Agnieszką Krzymińską na czele. OgródLeczy.pl miał przyjemność być współorganizatorem tego wydarzenia.

 

Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie, udział wzięło ponad 80 osób z całej Polski.

Program rozłożony został na 2 dni. W pierwszym dniu uczestnicy mogli wysłuchać większości referatów i wziąć udział w trzech warsztatach oraz wymienić swoje uwagi i spostrzeżenia w panelu dyskusyjnym. Pierwszy dzień zakończono uroczystą kolacją.

Na drugi dzień zaplanowano 1 wystąpienie, po którym goście wzięli udział w warsztacie a następnie udali się na sesję wyjazdową do Parku Orientacji Przestrzennej w Owińskach.

W przerwach można było zapoznać się z projektami ogrodów terapeutycznych.

Zostało powiedziane.

Tematy wykładów były zróżnicowane a wśród prelegentów nie zabrakło pracowników naukowych i praktyków hortiterapii, związanych z WTZetami czy zakładami opiekuńczymi.

Na sesję wykładową złożyło się 9 referatów.

Pani Monika Latkowska (SGGW Warszawa) przybliżyła temat terapii ogrodniczej dla seniorów w wykładzie „Hortiterapia w leczeniu i rehabilitacji osób w podeszłym wieku”.

Jak wykorzystać ogród i rośliny by pomóc osobom z chorobami układu nerwowego pokazała Barbara Bejtman (Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krakowie) w swojej prezentacji pt. „Hortiterapia jako metoda wspomagająca terapię pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi”

Z powodu nieobecności Pani Aleksandry Walkowicz (WTZ przy Stowarzyszeniu „Bądź z Nami” w Będzinie), w jej imieniu referat „Partytura emocji – autorski program hortiterapeutyczny” odczytała Pani Agnieszka Krzymińska (UP Poznań).

Pani Joanna Bastek (UWM Olsztyn) pokazała jak można wykorzystać „Kwiaty w zajęciach sensorycznych dla dzieci” a Pani Beata Płoszaj-Witkowska (UWM Olsztyn) podzieliła się swoim kilkuletnim doświadczeniem z wykorzystania hortiterapii w „Rehabilitacji dziecka o obniżonym napięciu mięśniowym w ogrodzie”.

Ogród Leczy na konferencji reprezentowali Aneta, Gabriela i Mariusz.

Aneta opowiedziała jak funkcjonuje pracownia ogrodnicza w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Wyjątkowe Serce” w Olsztynie w referacie „Warsztaty ogrodnicze drogą do samodzielności”

Z wykładu Gabrieli pt. „Uprawa roślin na stołach i podwyższonych zagonach”, można było dowiedzieć się wielu technicznych aspektów, poprawnych rozwiązań i ciekawych przykładów, dotyczących tak często stosowanych w ogrodach terapeutycznych podwyższonych upraw.

W swoim wystąpieniu „Terapia w ogrodzie zimowym przy Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Toruniu” Mariusz podzielił się swoim doświadczeniem zdobytym podczas zajęć hortiterapii z pacjentami z dysfunkcją mózgu o różnej etiologii.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze strategią działania firmy Vilmorin Garden. Pani dyrektor Violetta Ratajczak prezentując swoje produkty (nasiona oraz zestawy Miniogródka) pokazała, że ogrodnictwo może stać się świetną zabawą dla najmłodszych oraz działaniem profilaktycznym dla zdrowia, każdy z nas może mieć swój Miniogródek w domu czy biurze

Ostatni wykład na tej konferencji traktował o korzystnym wpływie terapii ogrodniczej na osoby chore psychicznie.  Do badania posłużono się autorskim modelem badawczym, a „Efekty rocznego programu hortiterapeutycznego zrealizowanego na oddziale psychiatrycznym” przedstawiła Pani Mirosława Cylkowska-Nowak (UM Poznań).

Podsumowanie – hortiterapia w Polsce już nie raczkuje

Sesja wykładowa pokazała, że hortiterapia wykorzystywana jest w coraz większej liczbie ośrodków w Polsce.

Obecnie są prowadzone zapisy efektów, które przynosi hortiterapia. Terapeuci bazują na autorskich programach terapeutycznych w których jest określona grupa pacjentów, jest wyznaczony cel terapii oraz rozpisany plan zajęć prowadzący do osiągnięcia celu.  Fakt zaangażowania pracowników naukowych daje nadzieję na to, że będzie można zbadać wpływ terapii na pacjenta na podstawie badań naukowych.

Na zaprezentowanych zdjęciach w czasie prelekcji było można zobaczyć przykłady ogrodów, które zostały utworzone pod potrzeby pacjentów danej placówki. W Polsce powstaje coraz więcej miejsc gdzie odbywają się zajęcia z hortiterapii. Nie są wielkie obszary, ale mają w sobie wspaniały potencjał!

W trakcie panelu dyskusyjnego został poruszony temat hortiterapii jako metoda wspomagająca profilaktykę prozdrowotną. Działania ogrodnicze mogą być wykorzystane w zapobieganiu chorobom.

HOrtiterapia konferencja poznań

Podziękowanie

dla

Agnieszki Krzymińskiej, Stanisławy Szczepaniak, Anny Golcz, Jolanty Lisieckiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu,

Beaty Płoszaj-Witkowskiej, Joanny Bastek, z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Materiały z konferencji.

Tutaj można pobrać materiały z konferencji.

Mariusz i Gabriela