Wiosna, wiosna, wiosna!

Po szarych i pochmurnych dniach wreszcie przyszedł czas na wiosenne przebudzenie. Z utęsknieniem spoglądamy za okno wypatrując ciepłych promieni słonecznych. Za parę dni nastąpi ocieplenie i wielki wybuch zieleni. Jednak już od pewnego czasu możemy obserwować zwiastuny wiosny.

W ogrodach i na zieleńcach rozkwitają pierwsze kwiaty ranniki, przebiśniegi, przylaszczki, miodunki, pierwiosnki, zawilce żółte, krokusy. Troszkę później rozkwitną w ogrodach tulipany, hiacynty, szafirki, narcyzy. A także krzewy ozdobne: magnolie, forsycje, migdałki, czeremcha… Ale nie wybiegajmy tak w przyszłość. Zatrzymajmy się chwile w przedświątecznym biegu i czerpmy radość z fenomenów przyrody.

W lesie, ale też do ogrodu – śnieżyca wiosenna

Pragniemy zwrócić Waszą uwagę na śnieżyce wiosenne Leucojum vernum z rodziny amarylkowatych. Jest to rzadko spotykany gatunek w środowisku naturalnym. W okolicach Murowanej Gośliny koło Poznania jest utworzony Rezerwat Przyrody Śnieżycowy Jar.

IMG_0784IMG_0787

W tej chwili śnieżyce są w pełni kwitnienia. Tworzą duże, białe kobierce rozlewające się po dolinie (dla tego widoku warto przyjechać!). Obserwacja kwiatów z bliska jest niemniej fascynująca.

IMG_0808 IMG_0793

Jest to roślina cebulowa. Liście i kwiaty wyłaniają się spod pokrywy śnieżnej na końcu lutego/początku marca. Roślina osiąga do ok 25 cm wysokości. Liście są długie, lancetowate, ostro zakończone. Kwiaty mają kształt dzwonkowaty (przy pierwszym spojrzeniu przypominają duży kwiat konwalii) z charakterystyczną zieloną plamką pod szczytem. Pełnie kwitnienia osiągają pod koniec marca zapowiadając upragnioną wiosnę.

IMG_0811 IMG_0816

Śnieżyce wiosenne w Polsce są objęte ochroną częściową ze względu na rzadkie występowanie (więcej informacji tutaj)

mapa śnieżyce

Śnieżyce wiosenne w ogrodzie terapeutycznym

Śnieżyce można uprawiać w ogrodach 🙂 Proponujemy zastosować je także w ogrodach terapeutycznych. Dzięki temu już wczesną wiosną (a nawet zimą!) spacery w ramach zajęć z hortiterapii staną się ciekawsze. Będą doskonałą motywacją dla pacjentów by wyjść do ogrodu i rozpocząć poszukiwanie oznak nadchodzącej wiosny.

Pamiętajmy jednak, że śnieżyca jest trująca, więc nie wolno ich zrywać.

IMG_0819

Jakie warunki należy zapewnić aby śnieżyce wiosenne pięknie kwitły można przeczytać tutaj.