Ogród Leczy na targach GAREDNIA 2016… kiedy to było?

Hortiterapia Gardenia

Hortiterapia jest potrzebna i wzbudza zainteresowanie. Takim stwierdzeniem podsumowaliśmy naszą obecność na targach ogrodniczych Gardenia 2016.

Targi odbyły się już ponad miesiąc temu w dniach 25.02-27.02.2016, jednak wspomnienia są w nas ciągle żywe i obecne jakby to było wczoraj.

Gdyby ktoś nam powiedział, jakieś 9 miesięcy temu, że Ogród Leczy będzie jako wystawca na Gardenii 2016 to byśmy nie uwierzyli. Natomiast 6 miesięcy temu, gdy padło to hasło, najpierw postukaliśmy się w czoła, a potem stwierdziliśmy „czemu nie”, i tak zaczęły się długie przygotowania.

Im bliżej było 25 lutego, tym więcej pojawiało się pytań, niedopiętych spraw i tego co zostało jeszcze do zrobienia. Pytania które najbardziej nas nurtowały: czy w ogóle ktoś nas odwiedzi na stoisku i czy zainteresujemy naszą ofertą potencjalnych klientów? Naszym celem było m. in. uświadamianie ludzi i mówienie im, czym tak naprawdę jest hortiterapia i jaki ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Hortiterapia wzbudziła zainteresowanie zwiedzających

Gdy nadszedł w końcu czas Gardenii (25-27 luty), wszystkie wątpliwości się rozwiały. Dziesiątki osób które nas odwiedziły, nowe znajomości, przesympatyczni ludzie, miłe słowa, a przede wszystkim zaciekawienie wśród odwiedzających. Zatrzymywali się przy nas studenci. Osoby prowadzące terapie zajęciową uzyskali wskazówki jakie rośliny są najlepsze do prowadzenia zajęć. Architekci krajobrazu zaczerpnęli inspiracji do projektów ogrodów sensorycznych. Odwiedzający targi ogrodnicze lekarze i rehabilitanci odkryli u nas nową metodę terapii jaką jest hortiterapia.
Hortiterapia Gardenia2 Hortiterapia Gardenia15Poznaliśmy Magdę, która jest jedną z prowadzących ogród społeczny w Poznaniu Kolektyw Kąpielisko. Dużym zaszczytem dla nas, było goszczenie wykładowców z uczelni wyższych takich jak:

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Hortiterapia Gardenia11

Hortiterapia Gardenia6

 

 

 

 

 

 

 

Osoby z którymi mieliśmy okazję rozmawiać są związane z różnymi dziedzinami, ale wszystkich nas łączy jedno – OGRÓD 🙂 Reakcja odwiedzających i ich entuzjazm umocnił nas w przekonaniu, że to co robimy ma sens i, że o hortiterapii trzeba mówić jak najwięcej.

Publiczne wystąpienia

Możemy się również pochwalić dwoma wystąpieniami, które odbyły się w ramach targów.

Na seminarium „Zieleni Miejskiej”, której tematem przewodnim było „Zieleń, która aktywizuje i edukuje” Gabriela i Ania przygotowały prezentację temat „Hortiterapia – innowacyjna metoda terapii zajęciowej w Polsce.” Niestety Anię rozłożyła choroba, dlatego Gabriela przedstawiła go sama.

Hortiterapia Gardenia16 Hortiterapia Gardenia19

Dla tych, którzy nie mogli przybyć i posłuchać mamy dobrą wiadomość. Artykuł ze streszczeniem wystąpienia ukazał się w lutowym wydaniu magazynu „Zieleń Miejska.” z którym możecie się zapoznać tutaj.

Drugie wystąpienie Anety i Mariusza miało miejsce na 3. Spotkaniu Blogerów Ogrodniczych, opowiedzieli o „Hortiterapii – nowej dziedzinie ogrodnictwa”.

Było warto!

Gardenia 2016 – były to trzy dni intensywnych rozmów, poznawania ludzi, ciekawych spotkań i interesujących wydarzeń. Samych Targów nie udało nam się zbyt dużo zobaczyć, bo ciężko było wyrwać się z naszego stoiska, a to dobry znak, po prostu mieliśmy dużo gości 🙂  Warto było poświęcić te kilka miesięcy na przygotowania.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia na kolejnych imprezach

Hortiterapia Gardenia9 Hortiterapia Gardenia7

Dziękujemy również osobom i firmom od których otrzymaliśmy wsparcie materialne 🙂

 

Hortiterapia Gardenia4

OGROD MARZEN

OSTO - logo       vilmorinbeegardenlogo_duże

Gabriela Wiśniewska, Aneta Jabłońska