Od trzech lat funkcjonuje Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach. Jest to miejsce stworzone z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku oraz słuchu. Mieści się przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych.  Prawie 2 hektarowy park służy podopiecznym do nauki orientacji w przestrzeni. Jest on również dostępny dla zorganizowanych grup, indywidualnych zwiedzających i pobliskich mieszkańców.

Park można podzielić na trzy części. W pierwszej mieści się geometryczny ogród z zagonami. W części drugiej jako obszar wyciszenia oraz doznań sensorycznych. Część trzecia kryje obszerny plac zabaw z różnymi elementami dźwiękowymi.

Ogród z zagonami jest dobrym miejscem do nauki orientacji w przestrzeni. Symetryczny układ pomaga w poruszaniu się w przestrzeni. Niewidome dzieci mają spory obszar do spacerów między zagonami z różną roślinnością. Można tu dostrzec rośliny typowo ozdobne (byliny wieloletnie, niskie krzewy) oraz rośliny jadalne: warzywa, zioła i poziomki.

IMG_0477

Wzdłuż głównych alejek ciągną się bukszpanowe żywopłoty.

IMG_0439

Mieszanka różnych roślin na jednym zagonie powoduje wizualny chaos. Gatunki ozdobne są przetasowane warzywami.

IMG_0442

IMG_0443

IMG_0427

Wśród zagonów są duże puste place wysypane żwirkiem.

IMG_0437

Przy danym gatunku rośliny są tabliczki informacyjne z nazwą (polską i łacińską) okazu. Specjalnie dla osób niewidomych jest opis w języku Braille’a.

IMG_0431

IMG_0436

IMG_0460

Zagony są usytuowane na równi z ścieżkami. Na skrzyżowaniach dróg są podwyższone rabaty otoczone ławeczkami.

IMG_0444

W niektórych miejscach zamiast roślin jest piasek – nie potrafię wyjaśnić dlaczego.

IMG_0435

Centralnym miejscem drugiej części ogrodu jest staw otoczony ścieżkami o różnej nawierzchni.

IMG_0459

f

W ogrodzie można spotkać także zwierzęta, które cieszą się dużym zainteresowaniem – zwłaszcza dzieci.

IMG_0457

Trzecią część parku stanowi plac zabaw z małą architekturą specjalnie dostosowaną do osób niewidomych i niepełnosprawnych. Jednym z bardziej pomocnych elementów do nauki orientacji w przestrzeni jest ścieżka z przeszkodami o zróżnicowanej strukturze.

a

c

Innym urządzeniem do ćwiczeń jest równoważnia. Dana część pod wpływem ciężaru ciała ugina się dodatkowo wydobywając dźwięk.

4

IMG_0406Plac zabaw jest podzielony na dwie części – dla dzieci młodszych i starszych. Po środku znajduje się górka wspinaczkowa.

6 5Mnogość i różnorodność urządzeń zabawowych urozmaica pobyt dzieci w parku.11

10

9Dla dzieci z trudnością poruszania się są tzw. bocianie gniazda, oraz specjalna trampolina na którą mogą wjechać wózkiem inwalidzkim. Dzięki temu wszyscy mogą korzystać z placu zabaw.

8

7

Stare aleje lipowe nadają parkowi miłą atmosferę.

IMG_0474

IMG_0476

Zdjęcia były wykonywane pod koniec sierpnia więc zapowiadają zbliżającą się jesień. Dzięki różnorodności roślinnej park cały rok jest atrakcyjny, ale czy całkiem funkcjonalny i dobrze wykorzystany?

Tą kwestię pozostawię do indywidualnej oceny. Spostrzeżeniami z punktu widzenia hortiterapeuty, podzielę się z Wami w następnym artykule.

 Gabriela Wiśniewska